Článek: Jak řezat sklo?

Čeká Vás práce se sklem, ale nevíte, jak na to? Jak se vlastně řeže sklo? A zvládnu to doma? Skrblík ví, jak na to.

Jak řezat sklo

Na řezání skla budete potřebovat:

  • řezák skla
  • petrolej
  • hadr nebo deku
  • pravítko nebo příložník
  • karbonový brousek

Připravte si skleněnou tabuli, kterou chcete řezat. Sklo si podložte něčím měkkým. Deka nebo hadr poslouží k řezání skla dobře.

Pro řezání skla je dobré použít kvalitní řezák. Jedná se o ruční nářadí. Držíte ho jako tužku. Na konci má malé ocelové kolečko, které provádí řez.

Sklo neřezejte na sucho. Předejdete otřepení. Stačí řezák namáčet v petroleji. Prodávají se i řezáky s nádržkou na petrolej v rukojeti.

Na sklo položte pravítko nebo příložník a proveďte řez. Rovnoměrně tlačte na řezák, až uslyšíte skřípavý zvuk. Je dobré si to vyzkoušet nanečisto.

Sklo opatrně zdvihněte a řez něčím podložte. Můžete použít i konec řezáku. Mírně zatlačte. Sklo by se mělo hladce zlomit.

Hrany začistěte karbonovým brouskem.

Jak řezat sklolaminát?

Sklolaminát je velmi tvrdý a křehký materiál. Při řezání hrozí, že se deska odštípne. Kousky pak odlétávají velmi rychle a hrozí poranění. Dbejte tedy na použití bezpečnostních pomůcek (brýle apod).

Na řezání sklolaminátu potřebujete ponornou pilu s vodící lištou a uzavíratelný kryt pily. Na sklolaminát vyznačte jednotlivé řezy. Upevněte lištu. Na pile nastavte nižší otáčky a proveďte řez. Při řezání sklolaminátu posunujte pilu pomalu po liště.

Pro řez lze také použít přímočarou pilu s vhodným listem nebo kotoučovou vysokootáčkovou úhlovou brusku. Při použití těchto nástrojů desku pevně přichytněte z obou stran tak, aby nevibrovala.

Řez provádíme jedním tahem. Při přerušovaném řezu se může deska naštípnout a to i po delším čase.

Jak řezat drátěné sklo?

Drátěné sklo je ploché sklo, které má ve svém středu drátěnou vložku.

Řezání drátěného skla je podobné, jako řezání obyčejného skla.

Sklo nařízneme z obou stran a zlomíme. Ve zlomu se objeví drátky. Ty poté přestřihneme kleštěmi. Hranu skla opět začistíme od přečnívajících drátků a zbrousíme karbunovým brouskem.

Jak řezat tvrzené sklo?

Tvrzené sklo nebo také kalené sklo. Je to sklo, které se zahřeje nad 600 °C a následně ochladí. Tímto procesem se zvyšuje napětí skla a získává tím větší odolnost.

Tvrzené sklo je na řezání choulostivé. Při nesprávném řezání se sklo může rozpadnout na malé kousky. Odborníci používají laserové řezačky.

V domácích podmínkách však toto sklo nenařežete.

Sklo nejprve projde procesem žíhání. To znamená zahřátí skla ve vodní lázni na 482 °C. Poté tvrzené sklo chladne 8 hodin a následně se sklo řeže. Přenechejte tedy řezání tvrzeného skla odborníkům.

Scroll to Top